Foto: vrije associatie (archieffoto)

Bijbelse lijnen naar migranten


Ds. Rutger Mauritz is adviseur van de classis Overijssel-Flevoland voor de contacten met migrantenkerken. De in Kampen woonachtige predikant wijst op enkele publicaties die laten zien hoe migranten al in Bijbelse tijden voorkomen en hoe je als gemeente verbinding kunt aangaan. 

Een ‘Migration Bible’. Die bestaat. Keurig uitgegeven door het Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap en de United Bible Societies. Staat er dan in de bijbel wat over migratie? Dat blijkt verrassend veel te zijn. Abraham was tenslotte een migrant, en Izak en Jacob ook.

En Ruth, een heel bijbelboek over een migrant. En, om niet meer te noemen, moest Jezus niet als baby vluchten voor Zijn leven?


Ds. Marien Kollenstaart gaat er breed op in via zijn helder geschreven boek ‘Allemaal vreemdelingen’. Hij is predikant in de PKN, voorganger van een interculturele gemeente in Gouda en werkt voor de Stichting Geloofsinburgering (www.geloofsinburgering.nl). In zeven bijbels-theologische perspectieven op migratie en intercultureel kerk-zijn worden we overtuigd van het feit, dat de bijbel veel zegt over vreemdeling-zijn, over migranten. Dat is voor mij wel even schakelen van Hebreeën 11: 14 (‘vreemdelingen en bijwoners’ – HSV) naar Hossein, … en anderen die ik op de internationale bijbelstudie in Kampen ontmoet. En waarvan ik er enkele zo nu en dan in de Broederkerk tegen kom.


In de classis Overijssel-Flevoland zijn meer dan 60.000 christenmigranten. We zouden als christenen elkaar best kunnen ondersteunen als broeders en zusters in Christus. Maar hoe dan? Dit boek geeft een aanzet om de bijbel anders te lezen, met de ogen van een migrant. De ‘Migration Bible’ kan daarbij ook helpen. Beiden (boek en bijbel) ter lezing aanbevolen. En voor tips van collega’s houd ik me ook aanbevolen.


Samen met alle heiligen

De Stichting Geloofsinburgering heeft nog een boek laten verschijnen, en wel ‘Samen met alle heiligen’ geschreven door ds. Esther van Schie. Zij is ook voorganger van de ICU-gemeente in Gouda. Zij vertelt uit eigen waarneming ‘Lessen uit de praktijk van intercultureel kerk-zijn’, zoals de ondertitel is.


Dus veel praktijkvoorbeelden; soms onthutsend, soms ontroerend, maar altijd leerzaam. Zij heeft op haar ervaringen gereflecteerd en dat in een gemakkelijk leesbaar boek beschreven: over ‘haar’ interculturele gemeente in Gouda, over ‘Jezus als kerk’, ‘een samengestelde familie’ (interculturaliteit) en ‘geloof delen’. Verder over ‘de interculturele kerkdienst’ en tenslotte ‘uitdagingen voor monoculturele gemeenten.’


Dit is niet alleen een leesboek, maar ook een werkboek. Om over na te denken en om het dan uit te proberen. Met als hoog doel de opbouw van het koninkrijk van God in Nederland – samen met andere heiligen (Efeze 3: 18, 19), waarvan er een aantal ruimschoots voorhanden zijn uit een andere cultuur, maar wel in Nederland. Wij hebben hen nodig om … ‘de liefde van Christus te kennen, die alle kennis te boven gaat …..’

 

Ds. Rutger Mauritz, adviseur van de classis voor de contacten met migrantenkerken