
Foto: De preses van het breed moderamen ds. Wilbert Dekker in gesprek met de delegatie uit Westenholte v.l.n.r. kerkelijk werker Jeroen Knol, ds. Gerlof van Rheenen en diaken Gerrie Groen
Trots op geloof
Zijn we wel echt trots op ons geloof? Dragen we het ook als zodanig uit? Dat bracht één van de adviseurs van het breed moderamen in tijdens de bespreking van het geloof bij de generatie-Z.
Het bm sprak er over op 5 september naar aanleiding van de trendbreuk die je kunt aflezen in het onderzoek ‘God in Nederland’. Daaruit blijkt dat jonge mensen, geboren in de periode 1997-2011 positiever naar geloof kijken dan de generatie van millennials voor hen. De vraag is hoe je daar als kerk op kunt reageren.
De Inwendige Zendingsbond (IZB) heeft daar een rapport over geschreven. Daarin staan diverse adviezen. Om er een paar te noemen: Realiseer je dat ‘de’ twintiger niet bestaat; biedt als geloofsgemeenschap steun, sluit aan bij de wens van jongeren naar een ritme, realiseer je dat persoonlijk contact met predikant en jeugdouderling wordt gewaardeerd, honoreer het verlangen naar openheid, sluit aan bij belangrijke momenten in het leven.
De vergadering zag de punten vooral aansluiten bij de jonge mensen van wie tenminste één van de twee affiniteit heeft met de kerk. Het verhaal wordt anders als je beiden geen enkel lijntje meer hebt met de kerk. Je ziet trouwens wel in de volle breedte dat ook bij kerkelijke jongeren kerkgrenzen fluïde worden. Iemand zei: ‘Je hebt bij ons jonge mensen die in een naburige confessionele gemeente met veel jeugd kerken, maar voor de doop komen ze toch in de dorpskerk langs, omdat daar hun gewone leven op aansluit’.
Jonge mensen zoeken in een kerk aansluiting bij leeftijdgenoten. Het is dus lastig als die ontbreken. Ze zoeken herkenning. En ze zoeken op bepaalde momenten ook ‘de massa’.
Er groeit een generatie mensen op, die niet per se negatief zijn over de kerk. Er is groeiende spirituele interesse. Die interesse kan alle kanten opgaan. Iemand vertelde over een podcast, waarin een jongere voorbij komt, die met vrienden over demonen discussieert. Hij raakt daar zozeer van in de ban, dat het hem angstig maakt. Hij meldt zich vervolgens bij de dominee met de vraag om gedoopt te worden. Hij heeft gehoord dat het doopwater beschermt tegen demonen. Vraag is dan of je bij zo’n motivatie moet overgaan tot de doop. ‘Ik zou toch eerst maar eens een goed doopgesprek houden’, verzuchtte één van de aanwezigen.
Iemand anders analyseerde: ‘Je ziet de worsteling bij de jonge mensen. Ze stellen zich de vraag: Is er toekomst voor ons? Dat is nog anders dan de vraag: Is er hoop? Ze worden overspoeld met lastige vragen: Krijgen ze een huis, krijgen ze een vaste aanstelling, blijven de oorlogen op afstand, hoe ontwikkelt zich het klimaat? Als je met hen aan de praat raakt, mag je proberen te bemoedigen; dat sluit meer aan, dan de vraag of ze zich bij de kerk willen aansluiten’.
Het begrip ‘skipped-generation transmission’ kwam aan de orde. Dat wil zeggen, dat kennis of vaardigheden van de ouders (eerste generatie) niet aansluiten bij de tweede generatie (kinderen), maar wel weer worden opgepakt door de derde generatie (kleinkinderen). Je ziet bepaalde geloofsovertuigingen op die manier soms van grootouders terugkeren bij de kleinkinderen. Ook dan speelt de vraag of de grootouders de trots van het geloof voldoende expliciet onder woorden hebben gebracht.
Preekconsent
Het breed moderamen reikte kerkelijk werker Jeroen Knol zijn preekconsent uit. Hij ontvangt daarmee de bevoegdheid voor te gaan in de Stinskerk in Zwolle-Westenholte. Eén van de bm-leden roemde daarbij zijn werk als pionier in Zwolle. Jeroen Knol doet als pionier mee in het project de Thuiskamer in de Sionswijk. Hij is verder actief bij het jongerenwerk in de Stinskerk. Beide kerken laten zien hoe je aansluiting zoekt bij meer diaconaal en missionair werk richting de burgerlijke wijk. Zo is er in de Stinswijk huiswerkbegeleiding en in de Sionswijk geeft men taallessen.
Het breed moderamen stemde in met een werktijdvermindering in een plaats. Men ging akkoord met nader onderzoek naar een losmaking van een gemeente. Men honoreerde een aanvraag voor een preekconsent, adviseert ook positief in een vraag om sacramentsbevoegdheden. Een plaats kreeg goedkeuring parttime te beroepen. De concept-agenda voor de classicale vergadering van 7 oktober werd vastgelegd. Belangrijk thema is daar het onderwerp ‘vacatures’.
Het breed moderamen stond stil bij de verdere samenwerking in de Kop van Overijssel. Men besloot het classisteam te vragen om met een verdere rapportage te komen, waarbij de samenwerking verdere invulling krijgt.